زخم دیابتی

 زخم دیابتی

زخم دیابتی

در مورد زخم دیابتی اگر بخواهیم توضیح دهیم ،باید بگوییم کسانی که به بیماری دیابت مبتلا میباشند در صورت مشاهده هر نوع جراحت و زخمی بر روی پوست خود باید به آن توجه کنند . در افراد مبتلا به دیابت بخاطر بالا بودن قند خون ، باعث میشود که زخم ها سخت تر و در مدت زمان طولانی تری بهبود پیدا کند که به آن زخم دیابتی می گویند ، به بیانی دیگر روند درمان زخم در افراد دیابتی با مشکل مواجه میشود .

اگر که مبتلا به دیابت هستید و پاهای شما به دلایل مختلف تاول زد و یا پای شما در اثر ضربه زخم شد ، باید زخم را جدی بگیرید و فورا به فکر درمان زخم باشید . درمان زخم دیابتی در مراحل اولیه خود ، که همراه با عفونت نمیباشد ، سریعتر و راحت تر می باشد . عفونی شدن زخم و عدم درمان آن می تواند منجر به بروز انواع عفونت ها از جمله عفونت خون ، عفونت ادراری و … نیز شود.

زخم دیابتی پا

علت های زخم دیابتی

چندین دلیل مختلف میتواند باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات زخم دیابتی و عفونت در پا ها و ایجاد زخم پای دیابتی میشود :

پوشش نا مناسب پا

کفش های نا مناسب و غیر استاندارد عامل اصلی بروز مشکلات زخم دیابتی(زخم پا دیابتی) می باشند :

در صورتی که نقاط دردناک ، قرمز ، پینه ، میخچه در مواقع پوشیدن کفش به وجود میایند ، باید به فکر انتخاب کفش مناسبتر بود.

درصورتی که بیماران به مشکلاتی از جمله پینه پا ، صافی کف پا و یا انگشتان چکشی دچار باشند میبایست از کفش های مخصوص و یا کفی های خاص طبی برای رفع این اختلالات استفاده نمایند تا از بدتر شدن و تشدید زخم دیابتی جلوگیری شود .

برای مطالعه بیشتر :  متخصص عفونی

تخریب عصب

کسانی که به مدت طولانی مبتلا به دیابت می باشند یا کنترل کمی نسبت به مقدار قند خون خود دارند  بیشتر در خطر تخریب اعصاب پا هستند . در پزشکی این وضعیت را نوروپاتی محیطی میگویند . نوروپاتی محیطی میتواند بصورت یک عصب (مونونوروپاتی) ، بیش ازدو اعصاب در مناطق مختلف (مونونوروپاتی متعدد) و یا بسیاری از اعصاب (پلی نوروپاتی) تظاهر نماید.

بخاطر تخریب عصب پا ، بیمار حس طبیعی در پاها را ندارد و همچنین امکان دارد  قادر به حس وضعیت انگشتان پاهای خود به هنگام راه رفتن و حفظ تعادل نباشد . زمانی که اعصاب پا  وضعیتی طبیعی داشته باشد شخص پاهای خود را حس میکند و در صورتی که کفش به پا فشار آورد و یا زمان قدم زدن پا پیچ بخورد آنرا احساس میکند.

گردش خون ضعیف

زمانی که دیابت بخوبی کنترل نشود ، باعث سخت شدن سرخرگ ها یا آترواسکلروز می شود . زمانی که خون در قسمت آسیب دیده بخوبی جریان نداشته باشد روند بهبود کند و سخت میشود .

ترومای پا

انواع ضربه و آسیب به پا باعث افزایش خطرات جدی در زخم پای دیابتی میشود .

سیگار

استعمال سیگار و یا انواع تنباکو میتواند عملکرد رگهای خونی کوچک در پاها را با مشکل روبرو کند .

درمان زخم دیابتی

درمان زخم دیابتی

برای درمان زخم دیاتی اولین نکته زمان است ، در مراحل اول زخم دیابتی درمان می تواند خیلی آسان تر از زخم های کهنه باشد.و نکته دوم مراجعه به متخصصین عفونی و زخم می باشد . زخم دیابتی شرایط آن را ندارد که مانند زخم های معمولی با آن رفتار و درمان خانگی شوند. و حتما باید توسط متخخصین این مشکل پیگیری و درمان شود.

1 پاسخ
  1. مژده گودرزی
    مژده گودرزی گفته:

    استاد محترم جناب دکتر میرزایی
    ممنون بابت مطالب که به زبان ساده و مفید در سایتتون میگذارید .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *