عفونت چیست

عفونت

عفونت به معنای آن است که موجود زنده ای در بدن ما هست که بجز تغذیه از بدن انسان در آن محل درحال زیستن و تکثیر است . شخصی که عامل بیماریزا در داخل بدن اوست ، به عنوان میزبان شناخته میشود. عوامل آن علاوه بر تغذیه ، بدن را مستعمره خود میکنند و تکثیر میشوند . هزینه این فعالیت ها در بدن  برای میزبان میتواند به حدی باشد که امکان دارد سلامت بدن انسان را تهدید کند .

عفونت

ارگانیسمی که در بدن انسان مستقر میشود سلامت آن را بخطر می اندازد که معمولا عامل بیماری زا گفته میشود . نمونه هایی از این ارگانیسم ها عبارتند از :

انگل ها

این نوع به وسیله گروه های زیادی از ارگانیسم ها به وجود می آیند از جمله : بندپایان ، کرم ها (حلقوی ، لوله ای و …)

باکتری ها

عامل بسیاری از عفونتهای ادراری، ریوی، پوستی، و گوارشی و خون میباشند

پریونها

قارچ ها

عفونت های قارچی باعث بسیاری از بیماریهای پوست، مو و ناخن میباشند. همچنین در افراد دچار نقص ایمنی میتوانند موجب عفونتهای ریوی، خون و سایر ارگانهای بدن شوند.

تشخیص

تشخیص عفونت بصورت آنی امکان پذیر نمیباشد ولی هنگام شک پزشک به وجود آن، آزمایشهای ادرار ، خون و یا کشت خلط بسته به علائم بالینی و معاینات میتواند قدم اول در این مسیر باشد . انجام رادیوگرافی سینه و تست مدفوع میتواند در تشخیص کمک کننده باشد.

برای اطمینان حاصل کردن از اینکه عفونت درون مغز و سیستم عصبی مرکزی نیست پزشک معالج میتواند از مایع مغزی نخاعی نمونه برداشته و آنرا مورد ازمایش قرار دهد

برای مطالعه بیشتر :  عفونت در سرطان

علایم

تب

افت فشار خون

حال عمومی بد

ضعف و بیحالی

تهوع

تعریق

تنگی نفس

عوارض

کاهش سطح هوشیاری ، واکنش نشان ندادن به تحرکات محیطی و حتی عدم تکلم از واضح ترین عوارض عفونت های شدید میباشد

پیشگیری ودرمان عفونت

پیشگیری و درمان

بسته به نوع عامل عفونت زا ، پزشک معالج میتواند از آنتی بیوتیک ها ، ضد قارچ ها ، ضد ویروس ها ویا از ضد انگل ها استفاده نماید.

پزشک میتواند بسته به شدت عفونت به جای داروی خوراکی ، داروی تزریقی تجویز کند .

از راه های ابتدایی پیشگیری و جلوگیری از شیوع عفونت شستشوی مداوم دست ها ، استفاده از ماسک در شرایط اپیدمی ، استفاده از دستکش هنگام تماس با افراد آلوده و جداسازی زباله های عفونی می بهشد.

2 پاسخ
 1. مبینا
  مبینا گفته:

  سلاام من سمت چپ زیر شکمم درد داره ازمایش ادرار گفته عفونته دارو و کرم واژینالم زدم اما همچنان درد داره یکم کمتر شده اما داره…چیکار کنم؟

  پاسخ
 2. روح اله
  روح اله گفته:

  با سلام
  هفته قبل ایام تعطیلی دو تا میخ رفت توی پام و یکیش از روی پام زد بیرون. رفتم بیمارستان تریاژ گفت سفکسیم بخور و شنبه برو کزاز بزن همین و بس. مشکلی نبود و طبق دستور پزشک عمل کردم. داشتم خوب میشدم که این هفته دوشنبه پام شروع کرد به ورم و قرمز شد. همین طور ورم داره میاد بالا تا ساق پام. چکار بکنم بیمارستان یا …؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *