سینوزیت

سینوزیت

سینوس چیست؟

سینوس ها یک سری حفره ها هستند پر از هوا در استخوان جمجمه و صورت که نقش های متعددی را بازی می کنند در محلی که حضور دارند از جمله اینکه در تولید صدا ، سبک کردن وزن جمجمه و همچنین مرطوب نگه‌داشتن فضای حلقی سینوس ها نقش دارند اما این سینوس ها فضاهای تمیزی هستند که در هر طرف صورت چهار تا از آنها وجود دارند که این فضاها توسط مژک های ریزی تمیز می شوند ترشحات و مواد آلرژیک و باکتری ها و ویروس هایی که وارد می شوند به این صورت تمیز میشوند. ترشحات به انتهای حلق یا فضای بینی منتقل میشوند. اما به هر دلیل عفونی و حتی غیر عفونی این فضاها ملتهب شوند و این مژک ها نتوانند کار خود را انجام بدهند مسیر خروج ترشحات، ملتهب و بسته می شود. فضای داخل پر از مواد آلرژی زا و باکتری‌ها می‌شود و آن زمان می‌توان گفت که شخصی سینوزیت دارد.

سینوزیت

علائم :

تب، سردرد بسته به اینکه کدام سینوس را درگیر کرده باشد علاوه بر درد ترشحات پشت حلق، سوزش و خارش بینی، گرفتگی صدا، بوی بد دهان، همه اینها نشانه هایی از سینوزیت است.

دلایل :

همانطور که گفتیم یکسری از این دلایل عفونی هستند. در اغلب موارد هم این دلایل می‌توانند ویروسی باشند عنوان مثال ایجاد اختلال در سینوس ها به هنگام سرماخوردگی.
در درصد کمتری از عوامل عفونی باکتری ها نقش دارند.
در کنار عوامل عفونی یکسری عوامل غیر عفونی داریم به عنوان مثال فردی که دارای آلرژی است، افرادی که در فصل های مختلف دچار گرفتگی سینوس ها می شوند و یا افرادی که هنگام شنیدن بو علائم سینوسیشان تشدید می شود. به این نوع ، سینوزیت های آلرژیک گفته می شود. یا یکسری عوامل ژنتیکی مثل پولیپ و یا انحراف تیغه بینی باعث انسداد مجرای خروجی سینوس ها می شوند و سبب می‌شوند که علائم در شخص بروز کند.

برای مطالعه بیشتر :  عفونت ادراری

انواع :

حاد اگر در چهار هفته اول شخص علائم سینوزیت را داشته باشد این نوع را سینوزیت حاد می گویند.
تحت حاد: اگر شخص بیشتر از ۸ هفته علائم سینوزیت را داشته باشد دچار سینوزیت تحت حاد می باشد
مزمن: بردز علائم برای بیش از ۸ هفته و اغلب برای ماهها و سالها

تشخیص، درمان و پیشگیری از سینوزیت:

هنگامی که فرد دچار سردرد، تب و ترشح پشت حلق میشود تقریبا می‌توان مطمئن بود که شخص دچار سینوزیت است.
نکته اصلی در سینوزیت مصرف آنتی بیوتیک یا عدم مصرف آن است. کی به پزشک مراجعه کنیم وکی مراجعه نکنیم.
همانطور که گفتیم اغلب علل عفونی سینوزیت علل ویروسی هستند. بنابراین هنگامی که فرد دچار علائم سینوزیت به دنبال سرماخوردگی و یا آنفلوانزا شد توصیه می‌شود که آنتی بیوتیک مصرف نشود. در عوض از آنتی هیستامین ها و اسپری های موضعی می‌توان برای بهبودی اختلالی که در سینوس ها ایجاد شده استفاده کرد که باعث می‌شوند علائم از بین می روند و شخص حال عمومی خوبی پیدا کند، بدون این که آنتی بیوتیک مصرف کرده باشد.
اما هنگامی که بعد از سرماخوردگی علائم باقی مانده باشند و دردهای سینوسی بیشتر شدند و تب ها شدید تر شدند در آن زمان شک ایجاد می شود که عامل ویروسی ایجاد سینوزیت همراه با باکتری باشد و در آن زمان سینوزیت های چرکی به وجود می آیند و باید به متخصص عفونی مراجعه کرد و درمان آنتی بیوتیکی را آغاز کرد که بر اساس تشخیص پزشک نسبت به سن و مسابقه مصرف آنتی بیوتیک باید تجویز شود. در کنار اینها میتوان از ضد درد هایی مثل بروفن و… برای کنترل درد استفاده کرد.

درمان سینوزیت

مراقبت در منزل:

استفاده از بخور گرم
استفاده از مرطوب کننده ها برای مرطوب نگه داشتن منزل
پرهیز از عوامل تحریک کننده سینوزیت مثل نوشیدن آب سرد هرچند که توصیه می شود هنگام ابتلا آب فراوانی نوشیده شود تا ترشحات رقیق تر شده و راحت تر تخلیه شوند.
شست و شوی سینوس ها با استفاده از سرم‌های شست و شو
گرم نگه داشتن سینوس ها با حوله گرم که کمک به تسکین درد می کند.
اگر فرد دچار سینوزیت های غیر باکتریایی و غیر چرکی شده و دچار سینوزیت آلرژیک هست می بایست از تماس با گرده گل و گیاه ، حیوانات خانگی، عطر و ادکلن باعث تحریک سینوسها میشوند اجتناب کند. این اقدام در کاهش دوره علائم بسیار کمک کننده است.

چه کنیم که مبتلا به علائم سینوزیت نشویم؟

اگر کسی قبلا سابقه سینوزیت داشته باشد می داند اگر با یک سری از عوامل تماس داشته باشد علائم بیشتر می‌شوند.
گفتیم علل اصلی ابتلا، ویروسهایی مثل آنفلوانزا و سرماخوردگی هستند. توصیه می شود کسانی که مکرر دچار ابتلا به این علائم می شوند واکسن سالیانه آنفلوانزا را استفاده کنند و می توان از مرطوب کننده ها در فصل زمستان و فصل هایی که هوا خشک است استفاده کرد تا علائم کمتر بروز کند. پوشش دهان و بینی در هوای سرد نیز در کاهش بروز علائم و کاهش عود بیماری بسیار تاثیرگذار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *