عفونت واژن

عفونت واژن

عفونت واژن علل مختلف باکتریایی، قارچی و انگلی دارد. از جمله علایم آن، خارش و سوزش ترشحات واژن میباشد. عفونت واژن مشکلی است که تمامی زنان در طی زندگی خود چندین بار به آن مبتلا می شوند در سنین بلوغ و باروری تا زمان یائسگی بیشتر اتفاق می افتد چرا که سطح سیستم تناسلی کودکان خردسال و خانم های یائسه به گونه ای است که میکروب به خوبی نمی تواند رشد کند.
در واژن خانم ها در حالت عادی دو نوع میکروب وجود دارد که شامل میکروب های دفاعی و میکروب های بیماریزا است. میکروب های دفاعی در برابر بیماری ها از بدن محافظت و دفاع میکنند و عفونت را دفع میکنند. اگر این میکروب ها به هر دلیلی ضعیف شوند و یا تعدادشان کم شود طوری که درست نتوانند به وظیفه شان عمل کنند بیماری عفونت واژن ایجاد می شود.

عفونت قارچی

قارچ کاندیدا آلبیکنس ، منشاء عفونت های قارچی است که به طور معمول این قارچ در واژن وجود دارد. محیط واژن خاصیت اسیدی دارد واز تکثیر این قارچ ها جلوگیری می کند. اگر این حالت اسیدی کم شود قارچ ها تکثیر شده و واژن به عفونت قارچی مبتلا می شود. از جمله عواملی که شرایط اسیدی واژن را تغییر می دهد میتوان به استفاده از آنتی بیوتیک ها، استفاده از کورتون،قرص های ضد بارداری و دیابت اشاره کرد.
علائم عفونت قارچی شامل خارش شدید و التهاب و ترشحات سفید رنگ وغلیظ و کم بومیباشد.
نکته: واژن خانم ها به طور معمول برای مرطوب ماندن باید ترشحات بی رنگ و بی بویی داشته باشد که خارش و سوزش نمی آورد.

عفونت باکتریایی واژن

باکتری گاردنلا واژینالیس باعث ایجاد عفونت واژن می شود که باز هم این باکتری در شرایط عادی در اندام تناسلی وجود دارد ولی هنگامی که شرایط واژن تغییر میکند و بستر برای رشد این باکتری فراهم میشود واژن دچار عفونت می شود و ترشحاتش به رنگ سفید مایل به خاکستری و یا زرد رنگ تغییر می کند و بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی پیدا میکند که التهاب و خارش ندارد و یا اگر هم داشته باشد خیلی کم است. یکی از روش های انتقال، تماس جنسی میباشد.

عفونت انگلی واژن

این نوع از عفونت توسط نوعی انگل تک سلولی بوجود می آید که بطور معمول در محیط واژن وجود ندارد و فقط از تماس جنسی و لوازم آلوده مثل حوله و محیط های آلوده ی استخر وارد بدن می شود که تقریبا این عفونت ، یا علائمی نداشته و یا اینکه بسیار خفیف میباشد که از مهمترین آنها ترشحات بیش از اندازه شده و بسیار بدبو است که رنگ آن خاکستری یا سبزرنگ می شود چیزی شبیه کف میشود.

تشخیص

متخصص عفونی با توجه به علائم ونمونه برداری از اندام تناسلی و آزمایش تشخیص نوع بیماری را می دهد.

برای مطالعه بیشتر :  عفونت خون

علت بروز عفونت واژن

_ از طریق همسر: میکروبهای بیماری زا که در بدن همسر وجود دارد که برای خودش هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ولی بعد از آنکه وارد بدن خانم می شود تولید عفونت می کند از این رو در بعضی عفونت ها تجویز دارو باید هم برای مرد باشد و هم برای زن.

استرس
در هنگام استرس بدلیل افزایش ترشح آدرنالین، روی هورمون های جنسی اثر گذاشته و سیکل دوره ی ماهیانه را تغییر می دهد و ریسک ابتلا به عفونت های قارچی زیاد می شود. بدن برای مقابله با استرس ، کورتیزول ترشح میکند ودر نتیجه کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن، خطر ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد که این نوع از عفونت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

علائم کلی عفونت واژن

اگر عفونت فقط محدود به واژن شود نشانه ها عبارتند از ترشحات بد بو ، سوزش و خارش ، التهاب و ورم و گاها تکرر ادرار، که با معاینه داخلی و آزمایش ادرار نوع عفونت تشخیص داده می شود ولی اگر عفونت به قسمت هایی مثل گردن رحم و خود رحم رسیده باشد حالت هایی مثل دردناک شدن به هنگام نزدیکی، دردناک شدن به هنگام پریود، دیدن لک خون بعد از تماس جنسی و زیاد شدن خونریزی در دوره ی پریود مشاهده می شود.
خانم ها باید بطور مرتب به پزشک زنان مراجعه کنند چرا بعضی ازعفونت های رحم علامت خاصی ندارند و گاهی لوله های رحمی را هم در گیر میکند و یا اینکه در فضای شکم پخش میشود. زخم دهانه ی رحم از عفونت های مزمن گردن رحم ناشی میشو که باید بررسی ها انجام شود و تجویز درست وبه موقع صورت بگیرد.
برای تمیز کردن اندام های تناسلی باید از آب معمولی و نهایتا ژل مخصوص شستشو استفاده کرد.

درمان عفونت های واژن

بسته به عامل ایجاد عفونت، درمانهای مختلف آنتی بیوتیکی یا ضد قارچی و ضد انگلی سیستمیک یا موضعی وجود دارد که پزشک پس از معاینه و بر اساس جواب آزمایشها نوع درمان را مشخص میکند.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *